Dzień dobry,

Chciałabym się dowiedzieć, czy słowo „dzieciak” użyte w odniesieniu do osoby dorosłej w języku polskim jest słowem uważanym za znieważające? Czy może mieć taki charakter w przypadku, gdy skierowane jest do osoby będącej funkcjonariuszem publicznym, podczas pełnienia przez nią obowiązków służbowych?

Dzień dobry,
mianem 'dzieciaka’ określamy potocznie «człowieka dorosłego postępującego nierozsądnie». W sytuacji, gdy słowo to zostanie skierowane do osoby publicznej, może dojść do sytuacji, że osoba ta poczuje się dotknięta, bowiem takie sformułowanie zakłada niedojrzałość, a w domyśle (?) także brak kompetencji. Czy można to już nazwać zniewagą? Trudno to rozstrzygnąć, nie znając całego kontekstu wypowiedzi. Na pewno osoba określona tym mianem może poczuć się urażona, bowiem jest ono pejoratywne.

Agnieszka Wierzbicka

PS Przepraszam za tak długą zwłokę w odpowiedzi – wynikła ona z przyczyn technicznych, niezależnych od redakcji poradni.