Szanowni Państwo,

jesteśmy uczniami klasy 6 i właśnie uczestniczymy w lekcji języka polskiego. Rozmawiamy właśnie na temat stopniowania przysłówków. Napotkaliśmy przysłówki, które sprawiają nam trudność. prosimy o rozwiązanie problemu czy można stopniować przysłówki:
– realistycznie
– optymistycznie
– pesymistycznie
– genetycznie

na lekcji wywiązała się dyskusja, więc mamy nadzieję, że Państwo rozwieją nasze wątpliwości.

Wiadomość przesyłamy z konta naszej polonistki.

Szkoły Podstawowej im. Św. Franciszka
Warszawa

Wielki słownik języka polskiego PAN pozwala stopniować przysłówki: realistycznie, optymistycznie i pesymistycznie. Możemy np. zapatrywać się na coś realistyczniej/optymistyczniej/pesymistyczniej niż nasz kolega. Nie można natomiast stopniować przysłówka genetycznie. Pochodzi on od przymiotnika genetyczny, który jest tzw. przymiotnikiem relacyjnym, co oznacza, że jest to przymiotnik, który nazywa cechę przedmiotu powstałą na skutek relacji z innym przedmiotem – w tym wypadku genetyczny oznacza związany z genetyką. Przymiotników relacyjnych i pochodnych od nich przysłówków zasadniczo nie stopniujemy. Jeśli np. jakaś choroba jest uwarunkowana genetycznie, to cecha ta nie podlega gradacji (stopniowaniu).

Pozdrawiam i życzę jeszcze wielu ciekawych dyskusji na lekcjach języka polskiego.

Anita Pawłowska-Kościelniak