Szanowni Państwo!

Mam do Państwa następujące pytanie, mianowicie chodzi o to, która pisownia ze „z” z poniższych zdań jest prawidłowa?

Z powodowanej kolizji proszę wyciągnąć wnioski.
Czy też: Z spowodowanej kolizji proszę wyciągnąć wnioski.
Miało to związek z powodowaną kolizją, czy też: Miało to związek z spowodowaną kolizją. Nie mam wątpliwości co do poprawności zdania, jeśli użyję w obu przypadkach przyimka ,,ze”, np. ze spowodowanej i ze spowodowaną zamiast ,,z”, zauważyłem, że niektórzy piszą tak i tak, jeśli chodzi o formy z ,,z”.

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry,
w obu wskazanych przez Pana zdaniach nie powinno używać się krótszej formy przyimka (a dodatkowo w zdaniu pierwszym powinna pojawić się forma spowodowanej). Jedynie forma rozszerzona jest tu poprawna.

Warto przypomnieć sobie w tym miejscu zasady stosowania przyimka ze (za Słownikiem poprawnej polszczyzny PWN pod red. A. Markowskiego, 2004):

ze «forma przyimka: z, używana przed wyrazami rozpoczynającymi się od spółgłoski: s, z, ś, ź, ż, rz, sz, po której następuje inna spółgłoska oraz przed wyrazami rozpoczynającymi się od kilku spółgłosek; regionalnie (na południu Polski) także przed wyrazami rozpoczynającymi się od spółgłoski: z, s, ż, ś»: Ze złota, ze srebra. Ze szkoły, ze skóry, ze Szczecina, ze Świeradowa. Ze wstydu, ze wzruszenia. Także: ze Lwowa, ze mną [wym. ze mną], ze mnie [wym. ze mnie], ze snu [wym. ze snu a. ze snu], reg. małopol. ze sokiem, ze ziemi, ze Żywca.

Agnieszka Wierzbicka