Budry – budrzanin, budrzanka, budrzanie

Jak nazywa się mieszkaniec wsi Budry?   Mieszkaniec wsi Budry (położonej w województwie warmińsko-mazurskim) to budrzanin, natomiast mieszkanka Budrów to(…)

Czytaj dalej

mieszkaniec Walił-Stacji

Jak brzmi nazwa mieszkańca miejscowości Waliły Stacja? Nazwa mieszkańca tej miejscowości to walilanin (w odniesieniu do mężczyzny) i walilanka (w(…)

Czytaj dalej

wybielacz i ptaszek – analiza słowotwórcza

Dzień dobry, mam dwa pytania. Zaniepokojona odpowiedziami pewnego wydawnictwa do zadań w zeszycie ćwiczeń, chciałabym się upewnić, czy myślę dobrze.(…)

Czytaj dalej

mężczyzna pracujący w przedszkolu

Czy odpowiednikiem męskim przedszkolanki jest przedszkolan? Przedszkolanka to określenie kobiety pracującej w przedszkolu. Wyraz ten jest derywatem od słowa przedszkole,(…)

Czytaj dalej

tworzenie rzeczowników

Przekształć podane czasowniki w rzeczowniki rzucił wyjeżdża śpiewał W regulaminie poradni jest napisane, że nie zajmujemy się odrabianiem prac domowych,(…)

Czytaj dalej

ministra czy ministerka, w Ukrainie czy na Ukrainie

Witam. Od około dwóch lat i w telewizji i w gazetach jest ” utrwalany” zwrot „w Ukrainie ” zamiast dotychczasowego(…)

Czytaj dalej

zasady tworzenia nazw mieszkańców od dwuczłonowych nazw geograficznych

Czy nazwy mieszkańców (w nazwach dwuczłonowych) tworzy się wyłącznie od pierwszego członu?   Tworzenie nazw mieszkańców od dwuczłonowych nazw geograficznych(…)

Czytaj dalej

uberem do kfc i biedronki

Dzień dobry. Moje pytanie dotyczy eponimów. Czy można zapisać małymi literami nazwy pospolite utworzone od skrótowców typu USB, VHS czy(…)

Czytaj dalej

mieszkanka Łasku

Mieszkanka Łasku to: łaskowianka, czy łaszczanka? Mieszkanka Łasku to łaszczanka. Formę taką notuje choćby „Słownik nazw miejscowości i ich mieszkańców”(…)

Czytaj dalej

kamienować czy kamieniować?

Witam, jeśli można zapytać/zgłosić uwagę – szczerze mówiąc od lat nie rozumiem dlaczego : „Jedyną poprawną formą tego czasownika jest(…)

Czytaj dalej
WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann