kobieta kanclerz

Bardzo proszę o podanie żeńskiej formy stanowiska na uczelniach: KANCLERZ (kanclerzyni, kanclerka ?). W tradycyjnym ujęciu słowo kanclerz, definiowane jako(…)

Czytaj dalej

łodzianin czy łodziak?

Jak powinniśmy mówić na mieszkańca Łodzi? Łodzianin czy łodziak? Spotkałem się z tą drugą nazwą niedawno i bardzo mnie ona(…)

Czytaj dalej

mieszkaniec i mieszkanka Międzyrzecza Podlaskiego

Jak nazywa się mieszkaniec Międzyrzecza Podlaskiego?   Mieszkaniec Międzyrzecza Podlaskiego to międzyrzeczanin, a mieszkanka to miedzyrzeczanka. W liczbie mnogiej mamy(…)

Czytaj dalej

astronauta z Polski

Dzień dobry, Osobę, która znalazła się w przestrzeni kosmicznej określa się najczęściej jako „kosmonautę” albo „astronautę”. Niemniej, w piśmiennictwie można(…)

Czytaj dalej

formanty

Dzień Dobry, Mam problem z wyznaczeniem formantów do: kocisko, słonik. Poprosiłabym o wytłumaczenie 😊 Kiedy wyodrębniamy formanty mające postać morfemów(…)

Czytaj dalej

obślizgły i obślizły

Powierzchnia stołu była obślizła. Czy w tym zdaniu nie powinno być użyte słowo obślizgła?   W języku polskim mamy dwa(…)

Czytaj dalej

debeściak

Dzień dobry, chciałabym zapytać o etymologię słowa debeściak. Oczywiste jest nawiązanie do angielskiego „the best”, natomiast czym ten nasz debeściak(…)

Czytaj dalej

gospodzin – gospodza

Witam. Jaka będzie forma żeńska dla słowa Gospodzin ? Gospodzina ? Gospoża ? A może jeszcze inna ? Pozdrawiam. Wyraz(…)

Czytaj dalej

mistrzówka

Pokój dla Mistrza np. produkcji czy można nazwać Mistrzówka. Czy jest to wyraz poprawny. Co prawda w słownikach języka polskiego(…)

Czytaj dalej

Bukareszt – bukareszteński lub bukaresztański

Dzień dobry, byłam przekonana, że przymiotnik od słowa „Bukareszt” to „bukareszteński”. Coraz częściej jednak spotykam się z formą „bukaresztański”. Czy(…)

Czytaj dalej
WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann