alternacje w wyrazach miesiąc i pieniądz

Chciałam zapytać dlaczego słowa miesiąc i pieniądz nie mają alternacji w miejscowniku liczby pojedynczej. Obecność oboczności bądź ich brak w(…)

Czytaj dalej

łodzianin czy łodziak?

Jak powinniśmy mówić na mieszkańca Łodzi? Łodzianin czy łodziak? Spotkałem się z tą drugą nazwą niedawno i bardzo mnie ona(…)

Czytaj dalej

emotikon/emotikona

Mam pytanie dotyczące popularnych w internetowych czatach emotikon[ów], czyli bardziej po polsku „buziek”. Rzeczownik ten występuje przeważnie w liczbie mnogiej:(…)

Czytaj dalej

ubranie w jakimś kolorze

Dzień dobry, czy w powiedzeniu: T-shirt damski jest w kolorze szarym, a szorty męskie w kolorze czarnym i granatowym, jest(…)

Czytaj dalej

precedencja

Kogo zaprosić na uroczystość wręczenia sztandaru szkoły i w jakiej kolejność powitać tych gości. Będzie prezydent miasta zastępca prezydenta ,(…)

Czytaj dalej

rodzaj rzeczownika

Dzień dobry, zaintrygował mnie wyraz „kwiat” – rodzaj męski. A w liczbie mnogiej przechodzi w niemęskoosobowy „kwiaty”? Czy, niezależnie od(…)

Czytaj dalej

ekspletyw

Dzień dobry, Kilka dekad temu było w użyciu zapożyczone z angielskiego słowo „ekspletywy” (nie jestem pewien formy pojedynczej). Co się(…)

Czytaj dalej

imię i nazwisko

Jesli poprawne jest zwyczajowo pierwsze imie drugie nazwisko to dlaczego do lat przynajmniej 80tych bylo odwrotnie .Zwyczaj sie zmienil. Prosze(…)

Czytaj dalej

rodzina wyrazów

Dzień dobry, bardzo proszę o wskazanie, czy wszystkie wymienione niżej wyrazy są rodziną: a) – góry, górski, górnicy, góralka,góralskie, górzysty,(…)

Czytaj dalej

mieszkaniec / mieszkanka Sieny

Jak utworzyć nazwę mieszkańca Sieny?   Od nazwy miejscowej Siena nie tworzymy za pomocą przyrostków nazw mieszkańców. Możemy jedynie użyć(…)

Czytaj dalej
WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann