stulecie czy setna rocznica

Które wyrażenie jest poprawne?: jubileusz 100-lecia szkoły jubileusz setnej rocznicy powstania szkoły Obie przytoczone przez Panią konstrukcje są poprawne: możemy(…)

Czytaj dalej

bezosobowość a teksty naukowe

Forma bezosobowa. Dzień dobry. Piszę pracę dyplomową, bezwzględnym wymogiem mojego promotora jest, żeby cała praca była napisana w formie bezosobowej.(…)

Czytaj dalej

spodzień

Dzień dobry, chciałam się zapytać o słowo „spodzień” – czy jest ono poprawne? Pozdrawiam, Kasia M.   Dzień dobry, Słownik(…)

Czytaj dalej

średnia frekwencja

Czy poprawne jest sformułowanie „średnia frekwencja”, np. średnia frekwencja klasy na zajęciach? Dziękuję za odpowiedź. Tak, jest to poprawne sformułowanie.(…)

Czytaj dalej

zapis na dyplomie

Czy poprawny jest zapis: Dyplom dla Pani Marty Kowalskiej Prezesa Fundacji „Malwa” Podany wariant jest poprawny. Ponieważ dyplom będzie wręczony(…)

Czytaj dalej

odium niechęci

Witam, przeczytałem ostatnio zdanie, że „Na Putina spadło odium niechęci…” i mam wątpliwość co do poprawności sformułowania „odium niechęci”. Z(…)

Czytaj dalej

sieroty na końcu wiersza

Czy w tekście na końcu wiersza można zostawiać wyrazy jednoliterowe np. spójniki („a”, „w” „o”). Czy jest to błędem? W(…)

Czytaj dalej

szyk funkcji i nazwiska

Dzień dobry, w ramach służbowych obowiązków często dziękuję, na stronie www. prezydentowi, burmistrzowi naczelnikom, marszałkowi, za obecność na uroczystości, za(…)

Czytaj dalej

na dzień dzisiejszy

Witam, chciałem poprosić o wyjaśnienie dotyczące zwrotu „na dzień dzisiejszy” – czy można go uznać za poprawny? Pozdrawiam, Jarosław J.(…)

Czytaj dalej

mówienie o sobie w trzeciej osobie

Koleżanka z pracy często mówi do słuchaczy „Pani Wam wczoraj wyjaśniła” czy jest to poprawna forma? Czy powinna jednak używać(…)

Czytaj dalej
WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann