wstęp i przedmowa

Co powinno być w książce pierwsze – wstęp czy przedmowa? Zarówno przedmowa, jak i wstęp to fragmenty książki o charakterze(…)

Czytaj dalej

okrągły rok

Co oznaczają słowa okrągły rok? Czy to jest poprawne?   Sformułowanie okrągły rok oznacza tyle co 'cały, równy, pełny rok’.(…)

Czytaj dalej

znaczenie skrótów t. i t

Od jakiego słowa jest skrót t.?   Skrót t. zastępuje następujące słowa: 1. tom, 2. tempo, 3. tenor. Gdy zaś(…)

Czytaj dalej

pleonazm 'fałszywy miraż’

Gdzie w podanym zdaniu jest błąd? Jej sukces oddalił się jak fałszywy miraż oazy na pustyni.   W podanym zdaniu(…)

Czytaj dalej

dialog a akapity

Dzień dobry! Czy w partii dialogowej można użyć akapitów, gdy jest to dłuższa wypowiedź, np. wyliczenie zasad panujących w danym(…)

Czytaj dalej

struktura tekstu narracyjnego

Dzień dobry! Mam problem z partią dialogową, w której znajduje się dłuższa wypowiedź, tj. bohater opowiada swoją historię bohaterce albo(…)

Czytaj dalej

adres bibliograficzny materiałów znajdujących się na CD

Witam, bardzo proszę o podanie zasad obowiązujących przy przypisie artykułu i tworzeniu bibliografii w wypadku korzystania z materiału znajdującego się(…)

Czytaj dalej

reakcja na podziękowanie

Dzień dobry, w środowisku, w którym dorastałem, na czyjeś „dziękuję” odpowiadało się „dziękuję”, „ja dziękuję”, uśmiechało się lub nawet zwyczajnie(…)

Czytaj dalej

sposoby zapisu daty

Jak poprawnie można zapisać datę np. 1 stycznia 2024?   Istnieje kilka sposobów zapisu daty, np.: pierwszy stycznia dwa tysiące(…)

Czytaj dalej

brak kropek w główkach tabeli

Czy na końcu równoważników będących tytułem kolumny tabeli stawiamy kropkę? Np. Spotkanie ze szkolnym psychologiem lub pedagogiem Podniesienie kompetencji językowych(…)

Czytaj dalej
WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann