pod rząd

Jakiego rodzaju błędem jest wyrażenie „pod rząd”? Wyrażenie przyimkowe pod rząd traktowane jest jako kalka rosyjskiego подряд, a zatem polega(…)

Czytaj dalej

bus

Chciałabym dowiedzieć się czy słowo „bus” w języku polskim istnieje? Słowo bus oczywiście funkcjonuje w polszczyźnie, oznacza ’pojazd przeznaczony do(…)

Czytaj dalej

odmiana wyrazu update

Dzień dobry! Mam zagwozdkę dotyczącą angielskiego słowa „update”, używanego prawie codziennie w mojej pracy, w znaczeniu „cykliczne spotkanie, na którym(…)

Czytaj dalej

frapować

Jeśli czasownik frapować oznacza ciekawość/zainteresowanie to czy zdanie np.: „Coś wzbudziło we mnie frapowanie”? Jest poprawne? Jeśli nie, to w(…)

Czytaj dalej

parkowanie i garażowanie

Witam, czy terminy garażowanie i parkowanie w dwudziestoleciu międzywojennym posiadało tę samą etymologię? Dziękuję Pytanie nie zostało do końca precyzyjnie(…)

Czytaj dalej

serce jako bohemizm fonetyczny

Szanowni Państwo, chciałabym zapytać, czym tak naprawdę jest „zapożyczenie”. Biorąc pod uwagę fakt, że język polski wywodzi się z języka(…)

Czytaj dalej

automobilista

Dzień dobry, chciałam zapytać jaka jest etymologia wyrazu automobilista? Jeżeli to internacjonalizm to z jakiego języka został on zapożyczony i(…)

Czytaj dalej

emotikon czy emotikona

Emotikon a ikona. Dlaczego w jednej z Waszych odpowiedzi pada stwierdzenie, że emotikon jest rodzaju męskiego? Nie pochodzi on od(…)

Czytaj dalej

przymiotnik proaktywny

Szanowni Państwo, zauważyłam, że coraz częściej jest używane słowo: „proaktywny”. Czy takie słowo istnieje w języku polskim i co w(…)

Czytaj dalej

fortes fortuna adiuvat „szczęście sprzyja silnym”

Dzień dobry, w książce znalazłem tłumaczenie Fortes fortuna adiuvat jako szczęście sprzyja śmiałym. Ten sposób tłumaczenia jest też powielany w(…)

Czytaj dalej
WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann