osoba perseweratywna

Czy jest jakieś konkretne słowo, które nazywa człowieka długo rozmyślającego w danej sytuacji i przeżywającego coś, co było przez długi(…)

Czytaj dalej

wujek i siostrzeniec

Kim jestem dla syna mojej siostry ciotecznej/kuzynki, oraz kim on jest dla mnie. Pytam bo różnica w wieku w moim(…)

Czytaj dalej

przedrostek elektro-

Dzień dobry, czy przedrostek elektro- odnosi się do przedmiotów elektrycznych, elektronicznych, czy może do jednych i drugich. Przykładowe użycie tego(…)

Czytaj dalej

kromka a kawałek

Czy istnieje jakiś wyznacznik zamiennego używania słów „kromka” oraz „kawałek” na określenie wyciętego ze środka chleba cienkiego kawałka? Wiem, że(…)

Czytaj dalej

prawie

Witam, podczas zarybienia zbiornika użyłem sformułowania, zarybiono prawie 100kg drapieżnika, było 80kg, czy dopuszczalne jest użycie słowa prawie.   „Słownik(…)

Czytaj dalej

sens zdania

Czy zdanie „osoba egzaminowana powinna co najmniej wskazać, gdzie i przy użyciu jakich przyrządów lub wskaźników sprawdza się poziom odpowiednich(…)

Czytaj dalej

wywrócić a przewrócić

Czy prawidłowa jest forma np. wywrócić stolik? Dla mnie należy powiedzieć np. przewrócić stolik, ale nie jestem przekonana. Pozdrawiam Anna(…)

Czytaj dalej

skupić się i skrupić się – synonimy?

Dzień dobry, czy czasowniki skupić się i skrupić się są synonimami? Pozdrawiam serdecznie, Edyta Kraśnik   Dzień dobry, zacznijmy od(…)

Czytaj dalej

sprawić się

Powiedziałem koleżance, w rozmowie telefonicznej, że wierzyłem, że się sprawi, inaczej, że da radę. Koleżanka zrozumiała, po czy zarzuciła mi,(…)

Czytaj dalej

renoma

Szanowni Państwo, spotkałem się z nagraniem o tytule „Dlaczego NLP ma tak złą renomę”. I wydaje mi się, że mamy(…)

Czytaj dalej
WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann