Dzień dobry Szanowni Państwo!
Zwracam się z pytaniem o wyjaśnieniu dwóch wyrazów podobnie i zdawać się.
Czy są synonimy? Mogłabym poprosić napisać przykłady używania tych wyrazów?
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Z wyrazami szacunku
Julia.
Dzień dobry,
zacznijmy od wyjaśnienia znaczeń wskazanych przez Panią słów.
Powstały od przymiotnika podobny przysłówek podobnie używany jest w dwóch znaczeniach:
- Gdy wskazuje się cechy zbieżne z kimś lub czymś (związane z wyglądem, charakterem, zachowaniem itp.), np. Zobacz, ta sukienka wygląda podobnie do twojej, kupionej wczoraj w sklepie X.
- Gdy mówi się/pisze o kimś takim jak inny (o którym była mowa wcześniej lub który ma się na myśli), będącym tego rodzaju czy typu, np. Jan Kowalski wypowiada się podobnie do swojego przedmówcy, podkreślając wagę obchodów Święta Niepodległości.
Czasownik niedokonany zdawać się (zdać się) posiada następujące znaczenia:
- Gdy opieramy się na kimś bądź na czymś, ufamy, zawierzamy komuś, np. W kwestii wyboru koloru garnituru zawsze zdawał się na gust swojej żony.
- Gdy sprawiamy wrażenie, że jest się kimś, kimś w rzeczywistości się nie jest, gdy wywołujemy jakieś wrażenie, np. Zdawał się być grzeczniejszy niż był w rzeczywistości.
- Gdy coś wygląda na coś, sprawia wrażenie czegoś, wydaje się być czymś, np. Wszystkim zgromadzonym w sali zdawało się, że widzieli już podobną sytuację.
Przyglądając się znaczeniom obu wskazanych słów można ustalić, iż trudno wskazać tu istotne podobieństwa znaczeniowe, typowe dla wyrazów bliskoznacznych. Synonimami przysłówka podobnie będą słowa: analogicznie, adekwatnie, zbieżnie, zgodnie, porównywalnie, jednakowo. Zaś zdawać się można zastąpić wyrazami: polegać na kimś/czymś, liczyć na kogoś/coś, zawierzać komuś/czemuś, być odpowiednim, wydawać się, wyglądać na kogoś.
Łączę pozdrowienia
Agnieszka Wierzbicka