Dzień dobry
Na pewnej tablicy pamiątkowej umieszczono popiersie patrona szkoły i dwie daty: urodzin i pięćsetnej rocznicy urodzin, bo z tej okazji tablica została wmurowana. Daty umieszczone są obok siebie, nie są oddzielone żadnym znakiem (oprócz spacji).
Byłem świadkiem sporu na ten temat. Większość uważała że to błąd, bo zapis sugeruje iż ta osoba żyła 500 lat. Inni byli zdania, że gdyby to były daty urodzenia i śmierci, byłyby oddzielone myślnikiem, a więc wszystko jest w porządku.
A jak być powinno?
Pozdrawiam
Kazimierz Księżopolski

Wskazany przez Pana sposób zapisu może być początkowo mylący. Jakkolwiek daty określające początek i koniec życia zapisujemy poprawnie z dywizem lub półpauzą, np. 21.01.1945-12.05.2016 (pozioma kreska stanowi ekwiwalent wyrażenia ‘od…. do…’), to zdarza się, że oba znaki są w praktyce pomijane. Widać to szczególnie na nagrobkach. Można bronić podanego wariantu, odwołując się także do zdrowego rozsądku (a konkretnie elementarnej wiedzy na temat długości życia człowieka), nie zmieni to jednak faktu, że zapis na tablicy powinien być precyzyjny i nie nasuwać żadnych mylących skojarzeń. W tym sensie – wydaje się niefortunny. Chcąc przekazać informację, że pomnik został ufundowany na przywołaną przez Pana okoliczność, warto byłoby użyć bardziej rozbudowanego sformułowania, np. W pięćsetną rocznicę urodzin Jana Kowalskiego

Bartłomiej Cieśla