etymologia nazwy Godawica

Chciała bym się dowiedzieć co oznacza lub znaczyło slowo Godawica.To jest niewielka miejscowość koło mojego miejsca zamieszkania,ale nie mogę pojąć(…)

Czytaj dalej

etymologia słowa 'naród’

Witam, czy mog prosić o wyjaśnienie pochodzenia słowa „naród”? Pozdrawiam, Jan   Jak wskazuje Wiesław Boryś w Słowniku etymologicznym języka(…)

Czytaj dalej

etymologia nazwisk Jośko i Krząstek

Szanowni Państwo, chciałabym poprosić o wyjaśnienie pochodzenia nazwisk Jośko i Krząstek Z poważaniem Anna Jośko Pochodzenie obu nazwisk odnaleźć można(…)

Czytaj dalej

etymologia nazwiska Szyndzielarz

Poproszę o wyjaśnienie skąd pochodzi nazwisko Szyndzielarz.   Słowo szyndzielarz spotkać można w gwarze śląskiej. Nazywano tak rzemieślnika wyrabiającego gonty(…)

Czytaj dalej

etymologia słów: kromka, skibka

Czy mogę prosić o podanie pochodzenia wyrazów kromka i skibka? Czy skibka pochodzi od skiby?   Wiesław Boryś w Słowniku(…)

Czytaj dalej

etymologia nazwiska Kosznik

Poproszę o wyjaśnienie pochodzenia nazwiska Kosznik.   Słownik najstarszych nazwisk polskich Z. Kowalik-Kalety, L. Dacewicza, B. Raszewskiej-Żurek (2007) wskazuje, że(…)

Czytaj dalej

pochodzenie wyrazu przeznaczenie

Szanowni Państwo, Chciałabym poprosić o podanie etymologii słowa „przeznaczenie” (Synonim los). Dziękuję I pozdrawiam, Krystyna Wyraz przeznaczenie jest derywatem od(…)

Czytaj dalej

etymologia słowa 'wyga’

Poproszę o wyjaśnienie etymologii słowa 'wyga’.   Słowo wyga (‘sprytny, obrotny człowiek’) notowane jest w polszczyźnie począwszy od XVIII wieku.(…)

Czytaj dalej

etymologia słowa 'dąb’

Poproszę o etymologię słowa dąb.   Dąb to nazwa ogólnosłowiańska, która swoje źródła ma w prasłowiańskim *dąbъ (oznacza tyle co(…)

Czytaj dalej

Stare Marzy

Dzień dobry. Czytam właśnie książkę, której akcja toczy się w Grudziądzu i okolicach. Występuje tam nazwa własna wsi Stare Marzy.(…)

Czytaj dalej
WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann