Dzień dobry,
pracuję w branży w której wymiennie stosuje się słów „klarowny” i „transparentny” (w kontekście opisu wyglądu cieczy). Wydaje mi się że słowa te nie są tożsame, ale nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Proszę o pomoc w określeniu czy słowa te mogą być używane zamiennie, czy istnieją między nimi na tyle istotne różnice, że nie powinno stosować się ich wymiennie.
Pozdrawiam,
T
Aby sprawdzić, jaki jest zakres znaczeniowy podanych wyrazów, najlepiej porównać ich definicje słownikowe. I tak w „Słowniku języka polskiego PWN” czytamy, że klarowny to: 1. 'przezroczysty, bez zanieczyszczeń i zawiesin’, 2. 'całkowicie zrozumiały’, 3. 'o barwie głosu, tonie: dźwięczny, harmonijny’, z kolei transparentny definiowany jest jako: 1. 'o kosmetykach: nadający cerze świetlistość’, 2. 'przezroczysty lub lekko przeświecający’, 3. 'łatwy do rozpoznania lub przewidzenia’, 4. 'o działaniu: jawny’. Do cieczy możemy odnieść odpowiednio znaczenie 1. i 2. Wspólnym elementem znaczeniowym obu wyrazów jest zatem wskazywanie na przezroczystość, w przypadku klarownego jest ona jeszcze doprecyzowana.
Oczywiście nie we wszystkich kontekstach słowa te można potraktować jako synonimy i używać ich wymiennie, nikt nie powie przecież np. o klarownej (w znacz. 'przezroczystej’) bluzce.
Warto dodać, że nierzadko w języku grup zawodowych wyrazy nabierają bardziej sprecyzowanego znaczenia, a ich definicje różnią się od tych używanych w polszczyźnie ogólnej. To, co potocznie używa się zamiennie, czasem w języku specjalistycznym nie oddawałoby stanu faktycznego. Najważniejsze, by tworzone komunikaty były precyzyjne i dostosowane do języka grupy docelowej.
Katarzyna Burska