Ile głosek jest w wyrazie przedstawienie? Bardzo proszę o odpowiedziedź, gdyż spotkałam się z różnymi odpowiedziami. Córka w drugiej klasie szkoły podstawowej miała przegłoskować ten wyraz. Bardzo dziękuje za pomoc.

Dzień dobry,
o liczeniu głosek i wykorzystywanych do niego metodach pisaliśmy już w naszej poradni, więc żeby nie powtarzać opisanych już wcześniej zasad, wskażę liczbę głosek:

• 11 głosek: p-sz-e-t-s-t-a-wi-e-ni-e (metoda 1)

• 12 głosek: p-sz-e-t-s-t-a-w-j-e-ni-e (metoda 2)
Biorąc pod uwagę fakt, że córka jest w drugiej klasie, polecam jednak metodę 1, bowiem wątpliwe jest, by na tym etapie edukacji nauczyciel wymagał od dzieci znajomości zasad asynchronicznej wymowy spółgłosek wargowych miękkich (p’, b’, w’, f’, m’) – takie informacje przekazuje się bowiem dopiero studentom I roku filologii polskiej czy logopedii.
Agnieszka Wierzbicka