Dzień dobry,
Piszę do Państwa w sprawie części tekstu piosenki, który chciałabym przytoczyć, lecz nie wiem jak poprawnie go użyć. Chodzi o piosenkę Pana Piotra Rubika „Niech mówią, że to nie jest miłość”, a dokładnie o cytat: „Byle się nigdy nie skończyło to wszystko co od Ciebie mam.”
Zastanawiam się, czy przed słowem „to” powinien być przecinek i czy mogę użyć ten cytat bez cudzysłowia, jeśli użyję go tylko dla siebie.
Dziękuję za pomoc i przepraszam, że nie użyłam pełnego imienia i nazwiska, ale nie wiedziałam do jakich potrzeb są one niezbędne.
Pozdrawiam

Zdanie, o które Pan(i?) pyta jest jednokrotnie złożone, czyli składa się z dwóch wypowiedzeń składowych, pomiędzy którymi powinien znaleźć się przecinek. Wyraz wszystko pełni w pierwszym z nich funkcję podmiotu, a oddzielanie przecinkiem podmiotu od orzeczenia nie ma uzasadnienia. A zatem zapis tego zdania wygląda następująco: Byle się nigdy nie skończyło to wszystko, co od Ciebie mam.

Cudzysłów służy do zasygnalizowania przytoczenia cudzego tekstu. Jeśli zatem cytuje Pan(i?) w jakimś tekście pisanym fragment piosenki, należałoby go wyróżnić tym znakiem.  Nie bardzo natomiast rozumiem, co ma Pan(i?) na myśli, pisząc, że robi to Pan(i?) tylko dla siebie, więc nie mogę pomóc w tej sprawie.

Przy okazji warto zwrócić uwagę, że rzeczownik cudzysłów jest rodzaju męskiego, więc jego dopełniacz brzmi (bez) cudzysłowu, a czasownik użyć wymaga dopełnienia w dopełniaczu, czyli użyć tego cytatu.

Izabela Różycka