Dzień dobry.

Zwracam się z gorącą prośbą o pomoc i poradę.

Jesteśmy lokalnym serwisem internetowym. Codziennie docieramy z informacjami do kilkunastu tysięcy odbiorców. Nasi czytelnicy zwrócili się do nas z prośbą o interwencję. Z oceną poniższego zapisu postanowiliśmy zwrócić się z prośbą do Państwa, jako do profesjonalistów, autorytetów w tej dziedzinie.

Proszę o odpowiedź, czy poniższe sformułowanie jest poprawne, a jeżeli nie to dlaczego i jak poprawnie powinno ono brzmieć.

DĄB STULECIA
100-rocznica Niepodległej Rzeczpospolitej Polski

Z poważaniem,
Marek Krzysztof Dral
Redakcja Lwówecki.info

 

Szanowny Panie,
według obowiązujących reguł wskazany w pytaniu liczebnik zestawiony z rzeczownikiem powinno zapisać się słownie – setna rocznica. Równocześnie chciałabym także zwrócić uwagę na inne kwestie związane z tym tekstem. Na pewno nie budzi większych wątpliwości fakt zapisu wielką literą słowa Niepodległej (można je uznać za tzw. nazwę uosobioną pojęć oderwanych, którą możemy, ale nie musimy zapisać wielką literą). Jednak należałoby odmienić słowo Polska – nie jest ono bowiem (jak w Pana pytaniu) nazwą własną, a członem określającym wchodzącym w skład nazwy własnej, a więc przymiotnikiem. Tym samym człon ten powinien być odmieniony jak przymiotnik  – Rzeczpospolitej [lub podniośle: Rzeczypospolitej] (jakiej?) Polskiej

Podsumowując – przytoczony w pytaniu zapis powinien przedstawiać się następująco:
Setna rocznica Niepodległej Rzeczpospolitej/Rzeczypospolitej Polskiej.

Łączę pozdrowienia
Agnieszka Wierzbicka