Witam! Pisząc usprawiedliwienie z zajęć szkolnych mojemu dziecku zawsze zastanawiam się jak powinnam poprawnie napisać? Proszę o usprawiedliwienie nieobecności Kacprowi, czy proszę o usprawiedliwienie nieobecności Kacpra w dniu…? Pozdrawiam.

Pochodny od czasownika usprawiedliwić rzeczownik usprawiedliwienie ma znaczenie `to, co kogoś usprawiedliwia, co się przytacza, aby siebie lub kogoś wytłumaczyć przed kimś`. W węższym znaczeniu jest to także `pisemne wyjaśnienie czyjejś nieobecności gdzieś`. W opracowaniach słownikowych rzeczownik usprawiedliwienie jest ilustrowany przykładami: Mieć, powiedzieć, znaleźć robić  coś na swoje usprawiedliwienie a. na usprawiedliwienie kogoś, czegoś. Usprawiedliwienie od kogoś, np.: usprawiedliwienie od lekarza. Poprawna jest forma: usprawiedliwienie nieobecności: ucznia, studenta, pracownika, Kacpra. W polszczyźnie potocznej występuje także usprawiedliwienie dla czegoś, np.: Trudno znaleźć usprawiedliwienie dla ludzkiej podłości. Źródło: red. A. Markowski, Słownik poprawnej polszczyzny PWN, Warszawa 2002.

Beata Burska-Ratajczyk