Szanowni Państwo,
mam pytanie dotyczące użycia formy zaimka osobowego „Ciebie”/”Tobie”/”Cię”/”Ci”.
Poprawną formą jest „Witam Ciebie serdecznie” czy „Witam Cię serdecznie” oraz „Chciałabym Tobie pokazać mój nowy samochód” czy „Chciałabym Ci pokazać mój nowy samochód”?
Zwracając się do odbiorcy w sposób „hiperuprzejmy”, wyrażając swój szacunek do niego dłuższą formą zaimka zwrotnego, jest werbalnym nadużyciem?
Z poważaniem, Katarzyna Himstedt
Użycie pełnych lub skróconych form zaimków osobowych nie ma związku z postawą mówiącego, ani z grzecznością. Formy pełne zaimków osobowych (mnie, tobie, ciebie, jemu, jego) mają samodzielny akcent, a zatem mogą być używane w takich pozycjach, w których takie ich akcentowanie jest możliwe (na ten wyraz pada akcent zdaniowy, tzw. logiczny). Najczęściej jest to początek lub koniec zdania: Mnie możesz o tym powiedzieć; Tylko ciebie jeszcze nie znam; Daj to jemu, albo pozycja po przyimkach: Zakochałem się w tobie na zabój; Uśmiechnij się do mnie; Popatrz na niego. Krótkie formy zaimków osobowych (mi, ci, go, mu) występują najczęściej po czasownikach: Opowiem ci o wszystkim jutro; Daj mi rękę; Zrób mu herbaty z sokiem.
Ponieważ w podanych przez Panią zdaniach zaimki występują po czasownikach, poprawnymi formami są: Witam Cię serdecznie!; Chciałabym Ci pokazać mój nowy samochód.
Izabela Różycka