królowie pod szopkę, dnia na kurzą stopkę

Napisz jak rozumiesz zdanie: Królowie pod szopą dnia na kurzą stopę.   W pytaniu podana została nieco zniekształcona forma polskiego(…)

Czytaj dalej

dogadać się jak Polak z Polakiem

Witam, chciałbym prosić o wyjaśnienie skąd wzięło się powiedzenie „Dogadać się jak Polak z Polakiem”? Dziękuję! Jan J.   Panie(…)

Czytaj dalej

mieć oczy czerwone jak królik

Witam, toczymy spór ze znajomym o stwierdzenie „ma oczy czerwone jak wilk”. Według mnie to niewłaściwe, bo powinno się powiedzieć(…)

Czytaj dalej

frazeologizm 'chodzić jak błędna owca’

Co oznacza zwrot chodzić jak błędna owca?   Wyjaśnienie frazeologizmu chodzić jak błędna owca można znaleźć w naszej poradni –(…)

Czytaj dalej

na pół gwizdka

Dzień dobry. Uprzejmie proszę o odpowiedź na pytanie: co oznacza powiedzenie „robić coś na pół gwizdka”? Z góry dziękuję za(…)

Czytaj dalej

zakres użycia słowa 'erupcja’

Czy można powiedzieć „Erupcja radości Jana trwała ponad dwie godziny”?   Zgodnie ze znaczeniem ujętym w Słowniku języka polskiego PWN(…)

Czytaj dalej

frazeologizm 'zalewać krzeczka’

Spotkałam się z takim zwrotem „zalewać krzeczka” i nie wiem co to znaczy? Poprosze o wyjaśnienie. Dziękuję AR   Przytoczony(…)

Czytaj dalej

eufemizmy 'kłamstwa’

Szanowni Państwo, jak można powiedzieć komuś nie wprost, że kłamie? Z poważaniem, Roman R.   Szanowny Panie, jeśli nie chcemy(…)

Czytaj dalej

alfa i omega – odmiana

Jak jest poprawnie: jesteś alfą i omegą czy jesteś alfem i omegą?   Zdecydowanie powinniśmy powiedzieć – jesteś alfą i(…)

Czytaj dalej

frapować

Jeśli czasownik frapować oznacza ciekawość/zainteresowanie to czy zdanie np.: „Coś wzbudziło we mnie frapowanie”? Jest poprawne? Jeśli nie, to w(…)

Czytaj dalej
WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann