uberem do kfc i biedronki

Dzień dobry. Moje pytanie dotyczy eponimów. Czy można zapisać małymi literami nazwy pospolite utworzone od skrótowców typu USB, VHS czy(…)

Czytaj dalej

wzgórze wawelskie, katedra wawelska

Dzien dobry! Jestem nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i wraz z moimi trzecioklasistami poznajemy na lekcjach zabytki i atrakcje Krakowa. Problemem ortograficznym(…)

Czytaj dalej

przecinek po formule zakończenia (w liście, e-mailu)?

Szanowni Państwo, nurtuje mnie kwestia formuły kończącej list lub e-mail, a właściwie zwiazanej z nią interpunkcji. Zauważyłem (również w odpowiedziach(…)

Czytaj dalej

nazwy stanowisk raz jeszcze

Podczas pisania instrukcji wewnętrznej pojawił się mały problem co do pisania małą/dużą literą nazw stanowisk. W Banku mamy stanowiska jednoosobowe(…)

Czytaj dalej

przyjaźń – zasada ortograficzna

W którym z wyrazów pisownia „rz” jest zgodna z tą samą szczegółową zasadą ortograficzną, co zastosowana w wyrazie „przyjaźń”? W(…)

Czytaj dalej

stosowanie wielkich liter w skrócie ww.

Czy skrót ww. określający wyżej wymienioną osobę piszemy z dużej litery? Przykład: Pani Kowalska ma kota. Czy ww. ma również(…)

Czytaj dalej

łatwopalny

Nie rozumiem czemu „łatwopalny” pisze się łącznie a „łatwo zapalny” osobno. 🙂 Cała sprawa dotyczy sporu z przyjacielem na temat(…)

Czytaj dalej

wielka litera a tytuł

Jaka jest poprawna pisownia: a) w Charakterystyce produktu leczniczego Terebyo ® b) w charakterystyce produktu leczniczego Terebyo ® c) w(…)

Czytaj dalej

superarcymistrz

Niestety, w terminologii szachowej pojawił się tytuł dla zawodników z rankingiem powyżej 2700 – „super arcymistrz”… Jak to pisać? Jeśli(…)

Czytaj dalej

skrót oo.

Co oznacza skrót oo.?   Podwojona litera o zakończona kropką oznacza skrócone słowo 'ojcowie (zakonnicy)’, np. zespół budynków dawnego klasztoru(…)

Czytaj dalej
WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann