etymologia nazwisk Jośko i Krząstek

Szanowni Państwo, chciałabym poprosić o wyjaśnienie pochodzenia nazwisk Jośko i Krząstek Z poważaniem Anna Jośko Pochodzenie obu nazwisk odnaleźć można(…)

Czytaj dalej

etymologia nazwiska Szyndzielarz

Poproszę o wyjaśnienie skąd pochodzi nazwisko Szyndzielarz.   Słowo szyndzielarz spotkać można w gwarze śląskiej. Nazywano tak rzemieślnika wyrabiającego gonty(…)

Czytaj dalej

etymologia słów: kromka, skibka

Czy mogę prosić o podanie pochodzenia wyrazów kromka i skibka? Czy skibka pochodzi od skiby?   Wiesław Boryś w Słowniku(…)

Czytaj dalej

etymologia nazwiska Kosznik

Poproszę o wyjaśnienie pochodzenia nazwiska Kosznik.   Słownik najstarszych nazwisk polskich Z. Kowalik-Kalety, L. Dacewicza, B. Raszewskiej-Żurek (2007) wskazuje, że(…)

Czytaj dalej

pochodzenie wyrazu przeznaczenie

Szanowni Państwo, Chciałabym poprosić o podanie etymologii słowa „przeznaczenie” (Synonim los). Dziękuję I pozdrawiam, Krystyna Wyraz przeznaczenie jest derywatem od(…)

Czytaj dalej

etymologia słowa 'wyga’

Poproszę o wyjaśnienie etymologii słowa 'wyga’.   Słowo wyga (‘sprytny, obrotny człowiek’) notowane jest w polszczyźnie począwszy od XVIII wieku.(…)

Czytaj dalej

etymologia słowa 'dąb’

Poproszę o etymologię słowa dąb.   Dąb to nazwa ogólnosłowiańska, która swoje źródła ma w prasłowiańskim *dąbъ (oznacza tyle co(…)

Czytaj dalej

Stare Marzy

Dzień dobry. Czytam właśnie książkę, której akcja toczy się w Grudziądzu i okolicach. Występuje tam nazwa własna wsi Stare Marzy.(…)

Czytaj dalej

wyborowy

Szanowni Państwo, proszę o etymologię (mapę znaczeń, synonimów, skojarzeń) i historię słowa wyborowa. Pozdrawiam Gosia Przymiotnik wyborowy jest derywatem od(…)

Czytaj dalej

etymologia wyrazu 'miesiąc’

Jaka jest pochodzenie słowa miesiąc?   Wyraz miesiąc pochodzi od prasłowiańskiego rzeczownika mĕsęcъ. Oznaczał on 'księżyc; cykl księżyca (28 dni)(…)

Czytaj dalej
WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann