etymologia słowa 'skorelować’

Czy słowo 'skorelowac’ pochodzi z języka polskiego?   Czasownik ’skorelować’ (s + korelować), czyli 'powiązać, uzgodnić’, nie jest wyrazem rdzennie(…)

Czytaj dalej

krawiec i szewc

Witam. Mam pytanie nurtujące mnie od dawna. Dlaczego mówi się krawiec i szewc a nie szewiec i krawc? I jakie(…)

Czytaj dalej

etymologia słowa 'gerbera’

Czy wyraz „gerbera” to zapożyczenie z języka francuskiego?   Określenie rośliny z rodziny astrowatych gerbera jest eponimem, czyli w tym(…)

Czytaj dalej

etymologia słowa 'mariwodaż’

Dzień dobry, chciałbym poprosić o wyjaśnienie pochodzenia wyrazu mariwodaż. Z góry dziękuję, Paweł Poleski   Dzień dobry, słowo mariwodaż pochodzi(…)

Czytaj dalej

deszcz, dżdżownica i deszczownica

Szanowni Państwo! Mój trzyletni synek zauważył ostatnio w łazience, że myje się pod dżdżownicą. Chodziło mu oczywiście o deszczownicę. Zabawna(…)

Czytaj dalej

oddech

Jaka jest reguła występowania „ch” w wyrazie „oddechem”? W Słowniku etymologicznym języka polskiego Aleksandra Brücknera można znaleźć informację, że rzeczownik(…)

Czytaj dalej

wolnie i swobodnie

Dzień dobry Szanowni Państwo! Zwracam się z pytaniem dotyczącym dwóch wyrazów: wolnie i swobodnie. Mogłabym poprosić o napisanie znaczenia i(…)

Czytaj dalej

etymologia nazwy Godawica

Chciała bym się dowiedzieć co oznacza lub znaczyło slowo Godawica.To jest niewielka miejscowość koło mojego miejsca zamieszkania,ale nie mogę pojąć(…)

Czytaj dalej

etymologia słowa 'naród’

Witam, czy mog prosić o wyjaśnienie pochodzenia słowa „naród”? Pozdrawiam, Jan   Jak wskazuje Wiesław Boryś w Słowniku etymologicznym języka(…)

Czytaj dalej

etymologia nazwisk Jośko i Krząstek

Szanowni Państwo, chciałabym poprosić o wyjaśnienie pochodzenia nazwisk Jośko i Krząstek Z poważaniem Anna Jośko Pochodzenie obu nazwisk odnaleźć można(…)

Czytaj dalej
WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann