końcówka -u w celowniku l.poj. rodzaju męskiego

Dzień dobry. Proszę przypomnieć mi wyjątki w celowniku – Bogu, księdzu, i jeszcze są 10. Jakie? Dziękuję.   W celowniku(…)

Czytaj dalej

odmiana imion i nazwisk ukraińskich

Dzień dobry. Jak można odmienić imiona i nazwiska dzieci ukraińskich Viktoriia Medvedieva i Yelyzaveta Laziuk. Do odmiany przywołanych nazwisk ukraińskich(…)

Czytaj dalej

odmiana wyrazu ‚motto’ w liczbie mnogiej

Szanowni Państwo, jak odmienić wyraz motto w liczbie mnogiej? Z góry dziękuję za odpowiedź! Roman R.   Szanowny Panie, odmiana(…)

Czytaj dalej

deka, deko czy dekagramów?

Jak jest poprawnie? Kupię dwadzieścia deko czy deka sera?   Podane w pytaniu skrót deko od słowa dekagram jest uznawany(…)

Czytaj dalej

odmiana nazwisk – dopełniacz liczby mnogiej

Dzień dobry, chciałabym prosić o pomoc. Czy podane niżej nazwiska są poprawnie odmienione w zaproszeniu o treści: Janina O. i(…)

Czytaj dalej

odmiana nazwisk

Dzień dobry, zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc, odpowiedź. Czy poniższe nazwiska zostały poprawnie odmienione. Chodzi o odmianę do(…)

Czytaj dalej

odmiana nazwiska Burkat-Czechowski

Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc w odmianie nazwiska dwuczłonowego Burkat-Czechowski. W męskich nazwiskach dwuczłonowych odmieniamy obie części, chyba że(…)

Czytaj dalej

eklerek czy eklerka?

Jaka forma jest poprawna: ta eklerka czy może ten eklerek?   Podłużne ciastko wykonywane z parzonego ciasta i po przecięciu(…)

Czytaj dalej

odmiana nazwiska Smoter

Jak będzie poprawnie brzmiała odmiana nazwiska Smoter w liczbie mnogiej? 1) Sz.P. Smotrów 2) Sz. P. Smoterów 3) a może(…)

Czytaj dalej

kontrafałda czy kontrafałd?

Jaka forma jest właściwa? Kontrafałda czy kontrafałď? Poproszę o odpowiedź.   Kontrafałda to «fałda powstała przez ułożenie kantami do siebie(…)

Czytaj dalej
WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann