ktoś smarka czy smarcze?

Dzień dobry, chciałabym prosić o rozstrzygnięcie następującej kwestii. W reklamie radiowej pewnego leku padają słowa „smarka, kicha”. Chodzi o słowo(…)

Czytaj dalej

odmiana nazwiska Kabalny

Dzień dobry, proszę o pomoc: Sergii Kabalnyi i Yuliia Kabalna to Państwo …? Zgodnie z zasadami polszczenia nazw własnych nazwiska(…)

Czytaj dalej

supernowa – odmiana

Dzień dobry. Moja wątpliwość dotyczy wyrazu „supernova” (supernowa, nova – obojętnie). Widzę, że odmienia się go przymiotnikowo (np. supernowej). Ale(…)

Czytaj dalej

pół punktu procentowego

Dzień dobry, czy mógłbym prosić o rozstrzygnięcie pewnej kwestii? Czy poprawnie jest powiedzieć „inflacja spadła o pół punkta procentowego”? Czy(…)

Czytaj dalej

odmiana imienia Rachel

Dzień dobry, będę wdzięczna za wyjaśnienie pewnej kwestii. Rzecz dotyczy formy imienia – Rachel/Rachela (to imię posiada warianty). S. Wyspiański(…)

Czytaj dalej

odmiana słowa 'tracheoskopia’

Jak odmienić słowo tracheoskopia?   Słowo tracheoskopia (czyli <<metoda badania tchawicy za pomocą specjalnego wziernika>>) odmienia się analogicznie jak słowo(…)

Czytaj dalej

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski – odmiana

Dzień dobry, jaka jest prawidłowa odmiana wyrażenia/zwrotu (?) „Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski”? Pracuję w sądzie i w orzeczeniach używa(…)

Czytaj dalej

odmiana nazwy Wrocław

Dzień dobry! Dlaczego Wrocław w miejscowniku będzie we Wrocławiu, a nie we Wrocławie, jak we Lwowie czy w Krakowie? Choć(…)

Czytaj dalej

Przedbórz – Przedborza, Przedborzu

Ostatnio zetknęłam się z nazwą miejscowości Przedbórz, znajdującej się w województwie łódzkim. Mam problem z odmianą tej nazwy miejscowości. Z(…)

Czytaj dalej

odmiana imienia i nazwiska francuskiego kolarza (Thibaut Pinot)

Dzień dobry, jak odmienia się imię i nazwisko francuskiego kolarza, który nazywa się Thibaut Pinot?   Zgodnie z informacjami zawartymi(…)

Czytaj dalej
WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann