Witam,
bardzo proszę o podanie zasad obowiązujących przy przypisie artykułu i tworzeniu bibliografii w wypadku korzystania z materiału znajdującego się na płycie CD dołączonej do książki. Część materiału to ponumerowane pliki w formacie pdf mające krótkie nazwy. Inną grupę stanowią nazwane foldery zawierające ponumerowane kopie zdjęć.
Będę wdzięczny za podanie przykładu
Z poważaniem
Emil Mastej
Trudno odnieść się do Pana dylematów, bo nie wiem, o jakie pliki chodzi i co one dokładnie zawierają. Czy chodzi o adres bibliograficzny książki, która jest na płycie CD czy może artykułu? Myślę, że Pana wątpliwość może rozwiać lektura podręcznika Marioli Antczak i Anny Nowackiej pt.: Przypisy. Powołania. Bibliografia załącznikowa. Książka oprócz informacji ogólnych dotyczących budowy przypisu zawiera także tablice zbiorcze z przykładami opisów dokumentów piśmienniczych i elektronicznych. Pozwolę sobie zacytować kilka przykładów:
- Książki na CD-ROM (prace autorskie): Kopaliński W., Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych [CD-ROM], wersja 1.0.3.16, Łódź, PRO–media CD, 1998, aktualizacja 25.11.1998, ISBN 83-7231-731-3.
- Artykuły w książkach na CD-ROM: Roszkowski J., Wybory do Parlamentu Europejskiego [W:] Roszkowski J., Górnicz E., Żurek M., Leksykon integracji europejskiej [CD-ROM], Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2004, [hasło w leksykonie], ISBN 83-0114-208-1.
- Książki na CD-ROM (prace zbiorowe): Nowy słownik ortograficzny PWN. Z zasadami pisowni i interpunkcji [CD-ROM], red. nauk. Edward Polański, Wyd. 4, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2003, ISBN 83-0113-963-3.
- Artykuły w książkach na CD-ROM (prace zbiorowe): Zasady pisowni i interpunkcji polskiej, oprac. Edward Polański [W:] Nowy słownik ortograficzny PWN. Z zasadami pisowni i interpunkcji [CD-ROM], red. nauk. tenże, Wyd. 4, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2003, ISBN 83-0113-963-3.
To tylko niektóre przykłady. Zachęcam do lektury całej pozycji, która zawiera również tablice z opisem dokumentów ikonograficznych. Pomocna może okazać się także strona Biblioteki Narodowej. Można tu znaleźć różne numery Bibliografii Dokumentów Elektronicznych.
Pozdrawiam serdecznie
Anna Sokół-Klein