Dzień dobry!

Czy w partii dialogowej można użyć akapitów, gdy jest to dłuższa wypowiedź, np. wyliczenie zasad panujących w danym miejscu, historii swojego życia? Niestety, pocięcie takiego fragmentu sprawia, że zasady stają się nieklarowne, odwracają uwagę od treści, a także zabierają wrażenie, że są bezdyskusyjne.

Czy w literaturze można odstąpić od ogólnej zasady dotyczącej partii dialogowych (i innych) na rzecz idei utworu, treści?

Znalazłam właśnie taką ogólną zasadę:

„Pojedynczą wypowiedź bohatera należy poprzedzać pauzą dialogową i składać w ciągu, niezależnie od długości. Dialog jako forma wypowiedzi literackiej ma oddawać charakter żywej mowy, a tej przecież nie dzielimy na akapity”.

Pozdrawiam serdecznie!

Zgodnie z zasadami edytorskimi wypowiedź dialogowa, niezależnie od tego, z ilu słów/zdań będzie się składała, powinna być złożona w ciągu, bez dzielenia na akapity. Wprowadzenie akapitu sugerowałoby czytelnikowi, że powróciliśmy do partii narracyjnych. W dłuższą wypowiedź – by nie wprowadzała zbyt dużej monotonii u czytelnika – zawsze możemy za pomocą myślników wpleść tekst odautorski, wówczas zostanie choć trochę rozczłonkowana.

Przytoczona w pytaniu reguła pochodzi z książki Adama Wolańskiego „Edycja tekstów”. Więcej na temat zapisywania dialogów w utworach literackich znajdziemy w tymże opracowaniu w rozdziale 18, zachęcam do zapoznania się.

Katarzyna Burska