Dzień dobry.

Czy formy „dyskutować coś” i „wnioskować coś” są poprawne?

Z wyrazami szacunku,
Amelia A.

Dzień dobry,
czasownik dyskutować  używamy w następujących konstrukcjach:

• dyskutować o czymś/o kimś, np. dyskutować o podwyżkach / dyskutować o Kancie;
  • dyskutować nad czymś, np. posłowie dyskutowali nad ustawą;
  • dyskutować na temat czegoś, np. zgromadzeni w studiu goście dyskutowali na temat ostatnich ataków na Ukrainę.

Mamy też zwrot dyskutować coś, np. studenci dyskutowali wybrane teksty Platona. Jednak ta forma jest rzadka i opatrzona w Wielkim słowniku poprawnej polszczyzny PWN kwalifikatorem ‘książkowa’, co oznacza, że występuje w stylu oficjalnym.

Czasownik wnioskować używamy w zwrotach: ktoś wnioskuje z czegoś  (np. dyrektor wnioskuje z wypowiedzi dziennikarza…) lub ktoś wnioskuje coś z czegoś (np. jesteś bezkompromisowa, wnioskuję to z twojego zachowania). Można także wnioskować o czymś (np. wnioskowała o szybką zmianę we władzach szkoły), natomiast nie można wnioskować tylko samego coś.

Łączę pozdrowienia
Agnieszka Wierzbicka