Witam. Od około dwóch lat i w telewizji i w gazetach jest ” utrwalany” zwrot „w Ukrainie ” zamiast dotychczasowego „na Ukrainie” oraz od zeszłego roku jest „ministra” (dotychczas dla kobiet piastujących urząd w ministerstwie stosowano zwrot „Pani minister”. Jednak w mojej opinii poprawna forma jak już, to powinna być stosowana „ministerka”. Więc moje pytanie, która z w/w form jest poprawna.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

 

Zachęcam do zapoznania się z wyjaśnieniem (dotyczącym zwrotów „w Ukrainie” i „na Ukrainie”), które sformułował dr Bartłomiej Cieśla: https://poradnia-jezykowa.uni.lodz.pl/faq/w-ukrainie-na-ukrainie/

Jeśli chodzi o tworzenie żeńskich form nazw zawodów to ogólna zasada jest taka, że te, które pochodzą od rzeczownika powinny być tworzone poprzez dodanie przyrostka -ka, np. redaktor – redaktorka czy minister – ministerka. Feminatywa, dla których podstawą słowotwórczą jest przymiotnik, zwykle przyjmują sufiks – a, np. przewodniczący – przewodnicząca, księgowy – księgowa. Warto zapoznać się z tekstem „Stanowiska Rady Języka Polskiego w sprawie żeńskich form nazw zawodów i tytułów” (https://rjp.pan.pl/?view=article&id=1359:stanowisko-rady-jzyka-polskiego-w-sprawie-eskich-form-nazw-zawodow-i-tytuow&catid=109).

Należy też pamiętać, że „językowi nie da się niczego narzucić, przyjęcie żadnej regulacji prawnej w tym zakresie nie spowoduje, że Polki i Polacy zaczną masowo używać form inżyniera bądź inżynierka, docentka bądź docenta, ministra bądź ministerka” (cytat ze „Stanowiska Rady Języka Polskiego”). Czasami nowe wyrazy, które utworzono zgodnie z normami słowotwórczymi budzą niechęć użytkowników języka i nie przyjmują się, nie zostają zaadaptowane przez uzus. „Sporu o nazwy żeńskie nie rozstrzygnie ani odwołanie się do tradycji (różnorodnej pod tym względem), ani do reguł systemu. Dążenie do symetrii systemu rodzajowego ma podstawy społeczne; językoznawcy mogą je wyłącznie komentować.” („Stanowisko Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN w sprawie żeńskich form nazw zawodów i tytułów (25 XI 2019 r.)”:  https://rjp.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1861:stanowisko-rjp-w-sprawie-zenskich-form-nazw-zawodow-i-tytulow)

Elwira Olejniczak