Witam,

Szanowna Poradnio,

Czy jeśli powiem za dwa lata, za rok to można to odnosić do roku, rocznika, czy oznacza to zawsze za 365 dni za 730 itd?

Czy poprawnym jest mówić we wtorek, za tydzień w piątek? Jeśli tak to rozumieć to za tydzień liczone od najbliższego piątku czy od wtorku tydzień i doprecyzowanie piątek?

Czy „za rok „może oznaczać ,za tym rokiem, jeśli w listopadzie to powiem, A nie tylko potoczne za mniej więcej 365 dni? Jeśli nie to dlaczego jeśli ludzie tak powszechnie używają, to może to wprowadzić do słownika? Znajomy polonista mówi, że to jest poprawne.

Pozdrawiam

Przyimek za w połączeniu z biernikiem wskazuje na czas wydarzeń, które nastąpią w przyszłości. W takim wypadku sformułowanie za rok będzie sugerowało, że coś wydarzy się za 12 miesięcy. Trudno oczekiwać od mówiącego, by miał na myśli dokładnie 365 (lub 366) dni, komunikat taki może oznaczać przybliżony czas, np. gdy 10 maja 2018 roku powiemy: za rok będę pisał maturę, może się to po prostu odnosić do maja 2019 roku (niekoniecznie 10 maja). W razie wątpliwości warto zawsze dopytać rozmówcę o dokładną datę.

Katarzyna Burska