Szanowni Państwo,
które zdanie zostało poprawnie zbudowane? Chodzi o słowa działający/działającego, przy szkole/w szkole.
1. Członkowie Zespołu Teatralnego „Czerwona Kokarda” działającego w Szkole Podstawowej nr 1 w Zzz obejrzeli spektakl pt. „Podróż nad Rzekę Świętego Wawrzyńca”.
2. Członkowie Zespołu Teatralnego „Czerwona Kokarda” działający przy Szkole Podstawowej nr 1 w Zzz obejrzeli spektakl pt. „Podróż nad Rzekę Świętego Wawrzyńca”.
Może brakuje tu przecinków? Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

Poprawne jest pierwsze zdanie. Imiesłów przymiotnikowy działający łączy się znaczeniowo i formalnie z rzeczownikiem zespół w tzw. składni zgody. Skoro rzeczownik został użyty w formie dopełniacza l. poj., również imiesłów musi przybrać taką samą formę gramatyczną (zespół działający w szkole, zespołu działającego w szkole, zespołowi działającemu w szkole ….). Przecinek nie jest w tym zdaniu konieczny.