Witam. Chciałabym założyć firmę i zastanawiam się nad logo.
Pomyślałam, że w środku będzie nazwa np. EDUBEDU, na górze nad logo małymi literkami napiszę „edukacja badanie”, a na dole np. pracownia doradczo badawcza. Nie chcę popełniać błędu już na początku działalności. Proszę mi podpowiedzieć:
1. Czy między słowami „edukacja badanie” powinien być przecinek, czy myślnik?
 
2. Jak napisać poprawnie „pracownia doradczo badawcza”. Z myślnikiem, czy zostawić tak jak jest?
Nie wiem, czy Państwo udzielają takich porad, ale ja na starcie chciałabym, żeby wszystko w mojej firmie było w porządku. Dziękuję i pozdrawiam.

Zacznijmy od nazwy firmy. Jest ona niezbyt fortunna ze względu na tworzący ją układ  elementów brzmieniowych. Powtarzalność podobnych zespołów brzmieniowych (tzw. echolalia) odsyła do takich wyrazów, jak: ecie-pecie, ence-pence, trele-morele, czary-mary, hokus-pokus (wykorzystywanych w dziecięcych wyliczankach, rymowankach, zaklęciach magicznych). Takie skojarzenia  nie są pożądane w przypadku nazwy firmy.  Może więc EDUBAD? Wyrazy edukacja, badanie powinny być oddzielone przecinkiem. Pracownia doradczo-badawcza niewątpliwie powinna być pisana z łącznikiem (por. zasadę ortograficzną dotyczącą pisowni przymiotników złożonych z równorzędnych znaczeniowo członów).

Katarzyna Jachimowska