Dzień dobry!
Chodzi mi o podpis pod tekstem publikacji – czy skrót tytułu przed nazwiskiem małą czy wielką literą? Np.
ks. Jan Kowalski / Ks. Jan Kowalski,
prof. Jerzy Nowak / Prof. Jerzy Nowak ?
Rozumiem, że w środku tekstu piszemy małą literą, ale podpis jest jednak po kropce ostatniego zdania. Ciągle mam wątpliwości, a niektórzy mogliby się nawet obrazić za małą literę.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Nie jest to zagadnienie, które stanowiło przedmiot szczegółowej kodyfikacji. Oba warianty zapisu stosowane są pod korpusem rozmaitych tekstów – nie tylko artykułów prasowych, lecz także podań, kondolencji, życzeń. W moim odczuciu przeważa wariant pierwszy, który nawiasem mówiąc, pojawia się jako finalny składnik wzorów pism użytkowych w niektórych wydawnictwach dotyczących współczesnego języka, np. Polszczyznie na co dzień pod red. Mirosława Bańki.

Wielką literę można uzasadniać względami edytorskimi (początkiem kolejnego wiersza). Użycie małej litery daje się motywować chęcią podkreślenia skromności – z tego powodu informacje dotyczące stopnia bądź tytułu naukowego bywają całkowicie pomijane. Zagadnienie, o które Pani pyta, z pewnością stanowi przedmiot standaryzacji dokonywanej przez niektóre redakcje czy wydawnictwa.

Bartłomiej Cieśla