Dzień dobry. Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o rozwiązanie mojego problemu językowego związanego z zastosowaniem skrótu w nazwie.
Niedawno zarejestrowałem fundacje i w związku z tym tworzę stronę fundacji na Facebooku. Niestety już przy próbie założenia strony na Facebooku napotkałem na problemy, otóż maksymalna długość nazwy strony na Facebooku wynosi jedynie 75 znaków, nazwa mojej fundacji składa się już natomiast z 78 znaków, przez co nie mogę wpisać pełnej nazwy fundacji i muszę zastosować skrót jednego wyrazu w nazwie. Pełna nazwa pod jaką działa fundacja brzmi: Fundacja Promocji i Ochrony Polskiej Sztuki Dawnej oraz Dziedzictwa Narodowego. Ze względów priorytetów w istotności słów w nazwie, zdecydowałem się, z dwojga złego zastosować skrót w wyrazie „Dziedzictwa” lub w wyrazie „Narodowego”. Proszę o wskazanie jak poprawienie zapisać skrót oraz w którym wyrazie zastosowanie jego będzie poprawniejsze w „Dziedzictwa” czy w słowie „Narodowego”, tak by skrócona nazwa była poprawnie zapisana oraz by dla potencjalnego odbiorcy rozwinięcie skrótu nie stanowiło problemu, było najbardziej intuicyjne.
Z wyrazami szacunku
Marcin Siedlarek

 

Dzień dobry,
reguły tworzenia skrótów wyrazów nie wskazują, który wyraz lepiej byłoby skrócić w nazwie własnej, a który nie, więc nie mogę Panu wskazać co byłoby „poprawniejsze”, tym bardziej, że wskazane przez Pana wyrazy zwyczajowo nie są skracane. Utworzenie od nich skrótów jest problematyczne, bowiem nie wskazuje jednoznacznie na skracany wyraz.

Pozdrawiam
Agnieszka Wierzbicka