Dzien dobry. Mam klopot z wyrazem „wieczorem”. Uwazam, ze jest to rzeczownik, ale spotkalam sie z twierdzeniem, ze jest to przyslowek „klopotliwy”. Bede wdzieczna za rozwianie moich watpliwosci. Serdecznie pozdrawiam Redakcje. J.M.Gawlicka

Wieczorem to forma fleksyjna rzeczownika wieczór, znaczeniowo i formalnie z nim związana. To, jak będziemy ją kategoryzować, zależy od kryteriów, którymi się posłużymy. Istotny jest też kontekst.

W zdaniu: Z tym wieczorem mam problem, bo chyba nie będę w stanie wybrać się na bal karnawałowy rzeczony wyraz występuje w funkcji dopełnienia i odpowiada na pytanie z czym? Obie te własności, składniowa i znaczeniowa – pozwalająca na przyporządkowanie leksemu do ogólnie pojmowanej klasy nazw pojęć – typowe są dla rzeczowników.

W zdaniu: Pójdę tam wieczorem forma ta pełni funkcję okolicznika, zapytamy o nią kiedy? Wyraźnie sygnalizuje porę. W tym znaczeniu pełni więc funkcję przysłówka okolicznościowego, który uznawany jest za tzw. zleksykalizowaną formę fleksyjną rzeczownika. Formy zleksykalizowane to takie, które wyspecjalizowały się w jakiejś jednej konkretnej funkcji składniowej innej niż początkowa, por. inne przykłady: Idę lasem, Śpiewam czasem, Chodzę tam rankiem. Każdy wyodrębniony wyraz to pierwotnie rzeczownik, który na pewnym etapie rozwoju polszczyzny zaczął występować w funkcji przysłówka.

Bartłomiej Cieśla