Szanowni Państwo,
w nazwie wyższych uczelni często spotykam się z następującymi związkami wyrazowymi „wyższa szkoła studiów[…]”, „uczelnia studiów[…]” moje wątpliwości budzi tego typu związek, czy jest to sformułowanie poprawne językowo (podejrzewam, że nie)? czy istnieje jakaś poprawna forma tego typu sformułowań występujących w nazwach uczelni? Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi. Pozdrawiam

Ciekawe, że Pan się często spotyka z takimi połączeniami wyrazowymi. Ja znalazłam tylko jedną nazwę uczelni  zawierającą niepokojące Pana (i słusznie) połączenie – to Wyższa Szkoła Studiów Międzynarodowych w Łodzi. O  uczelni studiów  w ogóle nie słyszałam, w Korpusie Języka Polskiego  PWN też  jej  nie znalazłam. Mówimy: studia wyższe, szkoła wyższa, akademia, uczelnia, również uczelnia wyższa (chociaz tutaj mamy pewien nadmiar). Odbywamy w związku z tym  wyższe studia w szkołach wyższych, w (na) wyższych uczelniach.

Katarzyna Jachimowska