etymologia nazwisk Jośko i Krząstek

Szanowni Państwo, chciałabym poprosić o wyjaśnienie pochodzenia nazwisk Jośko i Krząstek Z poważaniem Anna Jośko Pochodzenie obu nazwisk odnaleźć można(…)

Czytaj dalej

imiona i nazwiska w wołaczu

Szanowni Państwo, mam wątpliwość dotyczącą formy wołacza – czy kiedy się do kogoś zwracamy po imieniu powinniśmy tej formy wołaczowej(…)

Czytaj dalej

nazwiska w zaproszeniach

Dzień dobry, wielkie kontrowersje wzbudziłam, chcąc odmienić na ślubnych zaproszeniach nazwiska małżenstw: ” Zapraszamy na uroczystość Sz.Państwa: Bołoz- Bołozów, Januszek-(…)

Czytaj dalej

nazwiska – forma biernika w zaproszeniu

Dzień dobry, Bardzo proszę o pomoc przy prawidłowej odmianie nazwisk na zaproszeniu. A oto przykłady Serdecznie zapraszam Sz.P. Barbarę i(…)

Czytaj dalej

nazwiska nieodmienne

Dzień dobry, uprzejmie proszę o odpowiedź, jakie nazwiska męskie i żeńskie w języku polskim są nieodmienne? Czy występuje reguła, która(…)

Czytaj dalej

etymologia nazwiska Szyndzielarz

Poproszę o wyjaśnienie skąd pochodzi nazwisko Szyndzielarz.   Słowo szyndzielarz spotkać można w gwarze śląskiej. Nazywano tak rzemieślnika wyrabiającego gonty(…)

Czytaj dalej

mieszkaniec Indii

Uprzejmie proszę o odpowiedź mieszkaniec Indii to hindus czy indus. Jak jest poprawnie, jaki to rodzaj zagadnienia językowego. Z wyrazami(…)

Czytaj dalej

odmiana nazwy banku

Szanowni Państwo, mam dylemat z nazwą mBank, a dokładniej z jej odmianą. Zresztą nie dotyczy to jedynie mBanku, ale też(…)

Czytaj dalej

odmiana nazwiska Ksiądz

Mam pytanie co do odmiany nazwiska Ksiądz, czy powinno się odmieniać to nazwisko jak poniżej: Mianownik: Ksiądz, Dopełniacz: Ksiądza, Celownik:(…)

Czytaj dalej

odmiana nazwiska Scorsese

Jak odmienia się nazwisko Scorsese?   Nazwisko znanego amerykańskiego reżysera filmów i scenarzysty odmieniamy według wzorca przymiotnikowego: M. Scorsese D.(…)

Czytaj dalej
WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann