mieszkaniec Walił-Stacji

Jak brzmi nazwa mieszkańca miejscowości Waliły Stacja? Nazwa mieszkańca tej miejscowości to walilanin (w odniesieniu do mężczyzny) i walilanka (w(…)

Czytaj dalej

Karadziordzie

Dzień dobry, jakim paradygmatem powinniśmy posługiwać się przy odmianie nazwy własnej „Karadziordzie” (Jerzy Czarny, serbski przywódca antytureckiego powstania z początku(…)

Czytaj dalej

wymowa nazwiska szwajcarskiego malarza i rzeźbiarza Arnolda Böcklina

Witam, w jaki sposób poprawnie wymawiać nazwisko Arnold Böcklin? Słyszałam różne wymowy i nie wiem, która jest poprawna? Pozdrawiam serdecznie,(…)

Czytaj dalej

odmiana hiszpańskiego imienia Matías

Szanowni Państwo, zwracam się z uprzejmą prośbą o poprawną odmianę hiszpańskiego imienia „matías”. Chodzi o informację, czy akcent nad „i”(…)

Czytaj dalej

odmiana nazw firmowych

Dzień dobry, mam wątpliwości co do odmiany nazwy naszej firmy, więc chciałbym zapytać o jej poprawność. Nazwa firmy to Ecomail.(…)

Czytaj dalej

zasady tworzenia nazw mieszkańców od dwuczłonowych nazw geograficznych

Czy nazwy mieszkańców (w nazwach dwuczłonowych) tworzy się wyłącznie od pierwszego członu?   Tworzenie nazw mieszkańców od dwuczłonowych nazw geograficznych(…)

Czytaj dalej

mieszkanka Łasku

Mieszkanka Łasku to: łaskowianka, czy łaszczanka? Mieszkanka Łasku to łaszczanka. Formę taką notuje choćby „Słownik nazw miejscowości i ich mieszkańców”(…)

Czytaj dalej

odmiana nazwisk w zaproszeniach

Dzień dobry, od jakiegoś czasu zastanawiam się jak odmienić nazwiska gości na zaproszeniach ślubnych. Jeśli zapraszam małżeństwo X i Y(…)

Czytaj dalej

odmiana nazw własnych w umowie

Dzień dobry, jak odmieniać i czy w ogóle odmieniać strony umowy (osoby fizyczne, spółki) w komparycji umowy? Jak powinno być(…)

Czytaj dalej

odmiana nazwiska Kabalny

Dzień dobry, proszę o pomoc: Sergii Kabalnyi i Yuliia Kabalna to Państwo …? Zgodnie z zasadami polszczenia nazw własnych nazwiska(…)

Czytaj dalej
WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann