Gwido – odmiana

Uprzejmie proszę o wskazanie poprawnej formy odmiany imienia GWIDO w dopełniaczu (Gwida czy Gwidona?) oraz pozostałych przypadkach. Imię Gwido jest(…)

Czytaj dalej

ubiegłym latem czy w ubiegłym lecie?

Która forma jest prawidłowa: ubiegłym latem czy w ubiegłym lecie? Będę wdzięczna za wskazówkę. W „Nowym słowniku poprawnej polszczyzny” pod(…)

Czytaj dalej

rodzaj i odmiana rzeczownika 'zgorzel’

Witam, czy rzeczownik „zgorzel” jest rodzaju męskiego i żeńskiego tak jak „piszczel”? Jak powinniśmy odmienić ten pierwszy rzeczownik? Dziękuję za(…)

Czytaj dalej

odmiana nazwisk w zaproszeniach

Dzień dobry, od jakiegoś czasu zastanawiam się jak odmienić nazwiska gości na zaproszeniach ślubnych. Jeśli zapraszam małżeństwo X i Y(…)

Czytaj dalej

opalitki

Dzień dobry, pszczelarze oznaczają matki pszczele za pomocą tzw. opalitek. Nurtuje mnie kwestia rodzaju tego rzeczownika w liczbie pojedynczej. Czy(…)

Czytaj dalej

odmiana nazwiska Antonów

Wypisuję dokument. Otrzyma go prof. Kamil Antonów (końcówka nietypowa – ów). Czyli dokument jest dla pana prof. Kamila Antonówa, czy(…)

Czytaj dalej

odmiana nazw własnych w umowie

Dzień dobry, jak odmieniać i czy w ogóle odmieniać strony umowy (osoby fizyczne, spółki) w komparycji umowy? Jak powinno być(…)

Czytaj dalej

zapis dat

Czy pisząc zaproszenie….w dniu 13. grudnia 2023 zapraszamy na spotkanie wigilijne… 2. Pytanie: W naglowku pisma piszemy: Warszawa, dnia 13(…)

Czytaj dalej

ktoś smarka czy smarcze?

Dzień dobry, chciałabym prosić o rozstrzygnięcie następującej kwestii. W reklamie radiowej pewnego leku padają słowa „smarka, kicha”. Chodzi o słowo(…)

Czytaj dalej

odmiana nazwiska Kabalny

Dzień dobry, proszę o pomoc: Sergii Kabalnyi i Yuliia Kabalna to Państwo …? Zgodnie z zasadami polszczenia nazw własnych nazwiska(…)

Czytaj dalej
WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann