wiekizm i ageizm – synonimy

Szanowni Państwo, czy słowa wiekizm i ageizm znaczą to samo? Czy można używać ich wymiennie? Z poważaniem, Beata Bulzacka  (…)

Czytaj dalej

łącznik w zapisie słowno-cyfrowym

Szanowni Państwo, skoro 3- i 4-letni, zatem trzy i czteroletni czy trzy- i czteroletni? Pozdrawiam Krzystzof Piłat Łącznik między innymi(…)

Czytaj dalej

zastosowanie „tak” i „taki”

Dzień dobry, czy jest jakaś reguła, która jasno mówi, kiedy stosujemy „tak” i „taki”? Na przykład: Powrót był taki trudny.(…)

Czytaj dalej

spotkanie ze św. Mikołajem

Spotkanie ze Św. Mikołajem czy z Św. Mikołajem?   Zdecydowanie możemy pójść na spotkanie ze św. Mikołajem. Kwestię użycia spójników(…)

Czytaj dalej

Archaizmy w literaturze

Czy zdanie wypowiedziane przez Zosię w dziadach cz2 po jagodach uśmiech lata jest archaizmem? Dokładniej słowo jagody jest archaizmem Fragment,(…)

Czytaj dalej

poprawność grawerunku

Czy poprawny jest grawer Izabeli z miłością Mama? W jednowersowych grawerunkach warto rozważyć zastosowanie znaku interpunkcyjnego – myślnika (w druku(…)

Czytaj dalej

pan, pani, państwo – części mowy

Jaka to część mowy:pan, pani, Państwo, bo internet twierdzi, że to zaimki, czy tak jest? Tak mi te słowa rzeczownikowato(…)

Czytaj dalej

formy adresatywne

Dzień dobry, staram się o pracę jako wolontariusz w schronisku dla zwierząt. Jak powinnam prawidłowo napisać nagłówek w podaniu? Czy(…)

Czytaj dalej

zapis onomatopei „ło” („łoo” itp.)

Ile liter o może być w słowie ło oznaczającym zdziwienie?   Onomatopeja ło (czy też łoo, łooo itd.) naśladuje krótki(…)

Czytaj dalej

redakcja życzeń

Dzień dobry, chciałby przekazać taki tekst właścicielom firmy: ” Szanowni Państwo, proszę przyjąć gratulacje z okazji 25-lecia istnienia rodzinnej firmy(…)

Czytaj dalej
WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann