eufemizmy określenia 'gruby’

Jak nie wprost powiedzieć komuś że jest gruby?   W języku polskim jest wiele eufemizmów, które dotyczą cechy fizycznej, jaką(…)

Czytaj dalej

edytorskie wyróżnienie terminu

Szanowni Państwo, chciałabym prosić o odpowiedź na nurtującą mnie kwestię, mianowicie: jak poprawnie powinien wyglądać zapis nazwy kursu: Komunikatywny „Ja”,(…)

Czytaj dalej

pisownia daty

jaka jest poprawna pisownia daty w zdaniu: Jadwiga przyszła na świat ósmego kwietnia tysiąc dziewięćset trzydziestego trzeciego roku. …. Czy(…)

Czytaj dalej

przysłowia o Dorocie

Czy mogę prosić o podanie przysłów, w których pojawia się imię Dorota?   Przysłowia polskie, w których występuje imię Dorota,(…)

Czytaj dalej

pół dnia – synonimy

Dzień dobry, jakim wyrażeniem mogę zastąpić frazę „0.5 dnia”? Prowadzę akcję społeczną, gdzie darczyńca, wykonując określoną czynność może wesprzeć schronisko(…)

Czytaj dalej

paronimy

Jak się nazwywają wyrazy, które często mylimy ze względu na podobne brzmienie np. adaptować-adoptować? Jakie jeszcze wyrazy mylimy często?  (…)

Czytaj dalej

abyś

Czy użycie w zdaniu słowa „abyś” jest poprawne? Spójnik aby pełni wiele funkcji. Może wprowadzać zdanie podrzędne,  które wskazuje na(…)

Czytaj dalej

poprawność językowa zdania

Czy poniższe zdanie jest poprawne językowo „Historie, snujące się niczym jesienne mgły nad jego rodzinną wyspą, nie są poruszane” Wypowiedzenie(…)

Czytaj dalej

leksem

czy czasowniki niewłaściwe (wyrazy w znaczeniu czasownikowym: można, wolno, trzeba, warto, widać, słychać, szkoda, brak) są leksemami? Zaledwie kilka tygodni(…)

Czytaj dalej

odpowiedź na pytanie z zaprzeczeniem

Dzień dobry! Od wielu lat nie wiem jak poprawnie odpowiedzieć przecząco na pytanie zadane w zaprzeczeniu np. – Nie lubisz(…)

Czytaj dalej
WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann