frapować

Jeśli czasownik frapować oznacza ciekawość/zainteresowanie to czy zdanie np.: „Coś wzbudziło we mnie frapowanie”? Jest poprawne? Jeśli nie, to w(…)

Czytaj dalej

delegacja

Witam, chciałbym poprosić o rozstrzygniecie mojego sporu z kolegą. Wg kolegi powinno się mówić „jadę na delegację”, a wg mnie(…)

Czytaj dalej

na dzień dzisiejszy

Witam, chciałem poprosić o wyjaśnienie dotyczące zwrotu „na dzień dzisiejszy” – czy można go uznać za poprawny? Pozdrawiam, Jarosław J.(…)

Czytaj dalej

nagminnie

Dzień dobry, chciałbym poprosić o wyjaśnienie w jakich sytuacjach poprawne jest stosowanie słowa „nagminnie”? Czy to poprawne, gdy koś mówi:(…)

Czytaj dalej

niknąć w oczach

Czy poprawne jest powiedzenie „śnieg znika w oczach” w sensie błyskawicznie roztapia się? Jeśli nie, to jak powinno brzmieć prawidłowo?(…)

Czytaj dalej

iść w piórnik

Dzien dobry, Prosze o wyjasnienie, czy istnieje w polszczyznie wyrazenie ‚isc w piornik’ w sensie ‚ pojsc do lozka, pojsc(…)

Czytaj dalej

frazeologizm ‚bez dania racji’

Która wersja jest poprawna: bez zdania racji czy bez dania racji? Proszę o odpowiedź.   Poprawna wersja frazeologizmu, który pojawił(…)

Czytaj dalej

ot co!

Dzień dobry, od kilku dni zastanawia mnie pewna kwestia związana z językiem. Chodzi o wyrażenie „ot co”. Niestety znaleźć można(…)

Czytaj dalej

wygrać medal czy zdobyć medal

Dzień dobry, kilka dni temu dziennikarz ogólnopolskiego radia powiedział „Dawid Kubacki wygrał brązowy medal”. Czy to zdanie jest poprawne? Moim(…)

Czytaj dalej

eufemizmy słowa ‚łysy’

Dzień dobry, jak nie wprost można powiedzieć, że ktoś jest łysy? Dziękuję za pomoc! Wacław Nowak   Panie Wacławie, w(…)

Czytaj dalej
WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann