uczynić

„uczynić to wspaniałym przeżyciem” czy „uczynić z tego wspaniałe przeżycie”, która wersja jest lepsza? Czasownik uczynić w znaczeniu ‚spowodować, że(…)

Czytaj dalej

przeciwstawny, przeciwny

Dzień dobry, chciałbym zapytać o znaczenie słowa „przeciwstawny” . Przeciwstawiać to najprościej ” stawiać coś przeciwnego do czegoś” np. Przeciwstawiać(…)

Czytaj dalej

frapować

Jeśli czasownik frapować oznacza ciekawość/zainteresowanie to czy zdanie np.: „Coś wzbudziło we mnie frapowanie”? Jest poprawne? Jeśli nie, to w(…)

Czytaj dalej

delegacja

Witam, chciałbym poprosić o rozstrzygniecie mojego sporu z kolegą. Wg kolegi powinno się mówić „jadę na delegację”, a wg mnie(…)

Czytaj dalej

pracować przy maszynie

Dzień dobry, Która z poniższych wersji jest wersją poprawną: „pracować na maszynie” czy „pracować przy maszynie”? Bardzo dziękuję za odpowiedź.(…)

Czytaj dalej

ponadto

Szanowni Państwo, chciałabym się dowiedzieć, czy po słowie ponadto w zdaniu poniżej powinien być przecinek: „Ponadto, coraz więcej dowodów sugeruje,(…)

Czytaj dalej

fakultatywne zaimki/wyrażenia przyimkowe

Szanowni Państwo! Jestem studentem IV roku lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim. Na zajęciach zastanawialiśmy się, czy poniższe zdanie, zaproponowane przez(…)

Czytaj dalej

zmienić

Zmieniamy marzenia na wspomnienia , w wspomnienia czy we wspomnienia – która wersja jest poprawna ? Dziękuje za odpowiedz Kiedy(…)

Czytaj dalej

potrzebować

Dobry wieczór, Proszę o pomoc; która z form jest prawidłowa „potrzebuję nową łyżkę”, czy „potrzebuję nowej łyżki”? A może obie(…)

Czytaj dalej

sprawdzać

Dzień dobry, proszę o pomoc w ustaleniu, które ze zdań jest prawidłowe. Problem polega na zastosowaniu lub niezastosowaniu przeczenia. „Sprawdź,(…)

Czytaj dalej
WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann