państwo

Jak chodzi o wsparcie np. stowarzyszenia. To pytam: czy państwo wesprą czy wesprzom? Poprawna jest wyłącznie pierwsza wersja. Rzeczownik państwo(…)

Czytaj dalej

po sklepach

Wyśmiano mnie gdy powiedziałam, że teraz rzadko chodzę po sklepach. Podobno nie jestem taka wielka , żebym mogła chodzić po(…)

Czytaj dalej

imię i nazwisko w funkcji podmiotu

Czy w zdaniu: ,,Jan Kowalski pracuje w dużej firmie przewozowej.” podmiotem jest tylko ,,Jan”, czy ,,Jan Kowalski”? Podmiot może być(…)

Czytaj dalej

wyjść z choroby

Dzień dobry, Czy zdanie „wyjść z choroby, jaką jest alkoholizm” jest poprawne? Otrzymałam reprymendę od szefostwa, że wyjść można z(…)

Czytaj dalej

składnia liczebników zbiorowych

Dzień dobry, poprawną formą jest: 1. Ci dwoje nauczycieli, którzy czekają od 30 minut. 2. Tych dwoje nauczycieli, którzy czekają(…)

Czytaj dalej

łączliwość rzeczownika potrzeby

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące słowa „potrzeby”. Jedni potrzebują codziennych długich spacerów, inni wolą biegać. Jedni chcą pracować zdalnie, inni(…)

Czytaj dalej

sieć badawcza

Jak należy prawidłowo odmieniać przez przypadki nazwę: Sieć Badawcza Łukasiewicz-Warszawski Instytut Technologiczny Rozbudowane nazwy własne, składające się z wielu członów,(…)

Czytaj dalej

alternatywny

Czy poprawne jest stwierdzenie dwa alternatywne rozwiązania? Wiem, że nie można powiedzieć dwie alternatywy. Ostatnio ktoś mnie poprawił, że wystarczy(…)

Czytaj dalej

uprawiać a hodować

Witam Zwracam się z prośbą wskazania prawidłowej formy określenia czynności – związaną z królestwem grzybów FUNGA. Która z form jest(…)

Czytaj dalej

oddział

Dobry wieczór. Czy przyjęcie na oddział chirurgii czy do oddziału chirurgii? Wyraz oddział w znaczeniu 'wyodrębniona część szpitala’ łączymy z(…)

Czytaj dalej
WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann