despekt

Dzień dobry, Czy sformułowanie „działać na despekt” w znaczeniu działać na czyjąś niekorzyść jest poprawne językowo? Z poważaniem, Katarzyna Górka(…)

Czytaj dalej

Budowa zdania

Czy zdanie ,,Ma braci ” JEST POPRAWNIE ZBUDOWANE ? Wypowiedzenie jest poprawne. Zdanie zostało wyrwane z kontekstu, ale mamy tu(…)

Czytaj dalej

strona bierna

Dzień dobry, zastanawiam się nad wyrażeniami — stwierdzeniami — typu: samochód jest naprawiony ; przesyłka jest uszkodzona ; raport jest(…)

Czytaj dalej

ilość a liczba – raz jeszcze

Dzień dobry, czy w zdaniu “W tej zupie nie ma dużej ilości składników” poprawne jest użycie słowa “ilość” czy raczej(…)

Czytaj dalej

składniki w zdaniu pojedynczym

Dzień dobry, mam zapytanie w kwestii wykrsu zdania pojedynczego. Pierwsze zdanie brzmi ,, Obieżyświat podróżował z Panem Fogiem dookoła świata(…)

Czytaj dalej

’hołd dla bohaterów’, 'sprawowanie działalności’ i 'Ziemia Dobrzyńska’

Proszę o wskazanie właściwej formy (może obydwie dopuszczalne?) 1. Działalność ta sprawowana będzie w hołdzie dla bohaterów Ziemi Dobrzyńskiej. 2.(…)

Czytaj dalej

postać orzeczenia

jaka pisownia jest poprawna: – …będzie cztery wolne miejsca czy – …będą cztery wolne miejsca? Aby wybrać poprawną postać orzeczenia,(…)

Czytaj dalej

na/przy placu

Dzień dobry, Mam wątpliwości przy wpisaniu poprawnie adresu na zaproszeniach. Która forma jest poprawna: Ślub, który odbędzie się w Urzędzie(…)

Czytaj dalej

ubiegłym latem czy w ubiegłym lecie?

Która forma jest prawidłowa: ubiegłym latem czy w ubiegłym lecie? Będę wdzięczna za wskazówkę. W „Nowym słowniku poprawnej polszczyzny” pod(…)

Czytaj dalej

handel i skup maszynami czy handel i skup maszyn?

Dzień dobry, trafiłem ostatnio, w reklamie, na taki zapis, cyt.: „Handel i skup maszynami”. Gdyby to było napisane oddzielnie to(…)

Czytaj dalej
WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann