Pilzno – pilzneński albo pilźnieński

Witam! Jak powinna być utworzona forma przymiotnika od miasta Pilzno? Pozdrawiam   Od nazwy własnej Pilzno utworzyć można dwa przymiotniki:(…)

Czytaj dalej

realistycznie, optymistycznie, genetycznie – o stopniowaniu przysłówków

Szanowni Państwo, jesteśmy uczniami klasy 6 i właśnie uczestniczymy w lekcji języka polskiego. Rozmawiamy właśnie na temat stopniowania przysłówków. Napotkaliśmy(…)

Czytaj dalej

Milanówek – milanowski lub milanówecki

Jak utworzyć przymiotnik od nazwy Milanówek?   Najczęściej używaną formą przymiotnika utworzonego od nazwy miejscowej Milanówek jest milanowski. Wielki słownik(…)

Czytaj dalej

feminatywy

Szanowni Państwo, wydaje się, że w mediach panuje teraz tendencja do feminizowania nazw zawodów, czy też funkcji. Niektóre z tych(…)

Czytaj dalej

schronisko

Prosze o pomoc – znaczenie , geneza słowa schronisko Wyraz schronisko występuje współcześnie w języku polskim w kilku znaczeniach. Jak(…)

Czytaj dalej

podstawa słowotwórcza

Bardzo proszę o pomoc. Od których wyrazów zostały utworzone te: internautek, emiątko, lekarzyna, kakadzisko, zwalentynkować, rozserfować się. Proszę o pomoc.(…)

Czytaj dalej

przepłynąć się

Dzień dobry, proszę o wskazówkę, jak poprawnie napisać: przepłyniemy się statkiem, czy też: przepłyniemy statkiem. Chodzi o wycieczkę bez określonego(…)

Czytaj dalej

mieszkańcy Mauritiusa

Dzień dobry, jak powinno się nazwać mieszkańca Mauritiusa? Pozdrawiam, E. Janczar   Na Mauritiusie mieszkają Maurytyjczyk i Maurytyjka, czyli Maurytyjczycy.(…)

Czytaj dalej

kobylanianin, małaszewiczanin

Jak nazywa się mieszkaniec -Kobylan -Małaszewicz Nazwy mieszkańców wskazanych miejscowości to kolejno: kobylanianin, kobylanianka, małaszewiczanin, małaszewiczanka. Łączę pozdrowienia Bartłomiej Cieśla

Czytaj dalej

Kamieńskie Młyny – nazwa mieszkańców

W województwie śląskim, w powiecie lublinieckim, w gminie Woźniki znajduje się wieś o nazwie Kamieńskie Młyny. Jak poprawnie utworzyć od(…)

Czytaj dalej
WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann