berło

Dzień dobry, proszę uprzejmie o odpowiedź, jak brzmi dopełniacz liczby mnogiej od słowa berło? z góry dziękuję za odpowiedź, Ida(…)

Czytaj dalej

billing

Szanowni państwo, zastanawiam się jak poprawnie powiedzieć, biling czy billing. Z góry dziękuje. Pozdrawiam, Vladyslava Salnyk Wyraz BILLING wymawiamy, artykułując(…)

Czytaj dalej

liczba głosek w wyrazach pamiętnikarski i mickiewiczowski

ile głosek znajduje się w wyrazie pamiętnikarski i mickiewiczowski ? Szczegółowo o zasadach liczenia głosek w wyrazach pisaliśmy już w(…)

Czytaj dalej

włączać

Dzień dobry, jak prawidłowo mówić „włanczać” czy „włączać”, nie przypominam sobie żeby w języku polskim była zgłoska „an”, ale często(…)

Czytaj dalej

marznie

Czy forma „on marźnie” jest poprawna lub dopuszczalna? Czy tylko „on marznie”? Dziękuję za odpowiedź. PS. Chodzi mi zarówno o(…)

Czytaj dalej

wymowa słowa 'mobbing’

Dzień dobry, proszę o poradę, jak poprawnie wymówić słowo mobbing. Pozdrawiam   Dzień dobry, poprawna wymowa anglicyzmu mobbing to [mobiŋk](…)

Czytaj dalej

liczba głosek w słowie 'dzik’

Ile jest głosek w w słowie „dzik” . Proszę odpowiedz.   W wyrazie dzik mamy trzy głoski: dź-i-k. Agnieszka Wierzbicka

Czytaj dalej

wymowa i odmiana nazwiska Braque

Jak powinno się wymawiać nazwisko malarza Braque? Czy odmieniamy je?   Nazwisko francuskiego malarza Braque wymawiamy [Brak]. Jest ono odmienne:(…)

Czytaj dalej

carioca, carioka czy karioka?

Witam, jak powinna być poprawnie zapisana ta nazwa: carioca czy karioka? Proszę o odpowiedź. A.B.   Dzień dobry, Wielki słownik(…)

Czytaj dalej

wymowa wyrazów zakończonych formantem -izm/-yzm w miejscowniku (na przykładzie słowa narcyzm)

Witam, chciałabym się zapytać jak powinnio się wymówić słowo narcyzm w miejscowniku? Dziękuję! Ela Ż.   Pani Elżbieto, zgodnie z(…)

Czytaj dalej
WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann